Papír

V Active Office jsme pro Vás připravili základní rozčlenění kancelářských papíru dle parametru CIE:

Kategorie:   Papíry do 150 CIE   Papíry do 160 CIE   Papíry nad 160 CIE
Vhodné pro:   Interní dokumenty, emaily, faxy, osobní dokumenty.   Faktury, formuláře, manuály, důležité interní dokumenty.   Reprezentativní účely, nabídky, reklamní letáky, magazíny, katalogy.Základními parametry papíru jsou:

Bělost CIE:

Míra bělosti ovlivňuje naše vizuální vnímání papíru. ČÍm větší je hodnota ukazatel, tím více je papir bělejší. Tento parametr používáme pro určení použití daného papíru.


Druh tisku:

Druh tisku je parametr, který vychází z Bělosti CIE a opacity, na jehož základě stanovujeme, jestli je papír vhodný pro jednostranný nebo oboustranný tisk. S přidáním parametru gramáže pak vyhodnocujeme jestli je papír vhodný pouze pro černobílý tisk, nebo i pro barevný.


Formát:

Základním formátem je A4, pro tisk technických výkresů nebo map je vhodný zejména formát A3, pro pozvánky či letáky jsou vhodné zejména formáty A5 a A6. Pro velkoformátový tisk slouží xerografické a plotrové role.


Tabulka rozměrů: 

Formát: Rozměr v milimetrech: Skladová dostupnost:
A1 594 x 841 Na objednávku
A2 420 x 594 Na objednávku
SRA3 320 x 450 Dostupné
A3 297 x 420 Dostupné
A4 210 x 297 Dostupné
A5 148 x 210 Dostupné
A6 105 x 148 Na objednávku

Gramáž:

Gramáž, nebo také plošná hmotnost udává váhu papíru na 1 m2. Čím vyšší je hodnota gramáže, tím je papír silnější, hrubší a tvrdší. Zároveň také propustí méně světla.


Opacita: 

Opacita, neboli propustnost je schopnost papíru pohlcovat záření. Opacita je vyjádřená v procentech. Čím je procento propustnosti větší, tím je propustnost světla menší. Tento parametr je důležitý zejména při oboustranném tisku.


Speciální povrchová úprava:

Zejména u papírů určených pro laserový tisk s lesklým efektem. Používá se k vytvoření mimořádně ostrých snímků. Povrchovou úpravu uvádíme vždy v názvu papíru.